DOVANOKIME ŽAISLUS ATSAKINGAI

Kategorija: 2020 - 2021 m.m. Paskelbta: Ketvirtadienis, 07 Sausio 2021 Autorius Super User

    Žaislai gali būti nesaugūs dėl jų gamybai panaudotų netinkamų medžiagų, dėl netinkamos konstrukcijos ar naudojimo. Aštrių kampų, smaigalių turintys žaislai gali sužeisti. Kai kurie žaislai gali būti pagaminti iš toksiškų medžiagų, kurios gali sukelti alergijas ar net nudeginti. Nelaimingi atsitikimai gali įvykti ir užlipus ant žaislų. Sunkiausi sužalojimai įvyksta, kai žaislai paliekami ant laiptų. Svarbu paminėti ir tai, kad vaikai gali praryti įvairias detales, nepritvirtintus magnetus, cilindrines ar diskines baterijas, kurios dedamos į kai kuriuos žaislus.

Kaip išsirinkti saugų žaislą?

    Dekoracijų saugumas

    Dekoracijos nėra žaislai ir joms yra taikomi visiškai kitokie reikalavimai negu žaislams. Todėl nepatariama leisti vaikams žaisti su gaminiais, kurie įvardijami kaip dekoracijos.

    Šventiniu laikotarpiu dažnai naudojami karnavaliniai kostiumai. Perkant ir dėvint juos reikėtų įsitikinti, kad:

karnavalinės kaukės nespaustų vaiko nosies ir jis galėtų lengvai kvėpuoti;

su kostiumais, kurie yra pagaminti iš degių medžiagų, nebūtų artinamasi prie atvirų ugnies šaltinių. Jei yra galimybė, reikėtų rinktis iš nedegių medžiagų pagamintus kostiumus.

    Fejerverkai nėra žaislai

    Labai raginame suprasti, kad fejerverkai nėra žaislai, su kuriais vaikai gali žaisti. Jie gali sukelti įvairias vaikų traumas – nuo lengvų iki sunkių nudegimų ir pažeidimų. Labai svarbu atkreipti dėmesį, kad tam tikrus fejerverkus vaikai gali nusipirkti be suaugusiųjų. Todėl didėja rizika, kad jie susižeis, ypač, jeigu fejerverkai bus naudojami be tėvų ar kitų suaugusiųjų priežiūros. Todėl raginame tėvus pasidomėti, ką jų vaikai perka ir kaip elgiasi su fejerverkais.

Lietuvos Respublikos civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatyme išskiriamos šios fejerverkų pavojingumo kategorijos ir pirkimo bei naudojimosi amžius:

F1 kategorija – fejerverkai, keliantys labai mažą pavojų, labai mažai triukšmo ir skirti naudoti aptvertose teritorijose, taip pat naudoti gyvenamosiose patalpose. Juos gali įsigyti ir naudoti ne jaunesni kaip 14 metų asmenys.

F2 kategorija – fejerverkai, keliantys mažą pavojų, mažai triukšmo ir skirti naudoti aptvertose teritorijose, esančiose lauke. Juos įsigyti ir naudoti gali ne jaunesni kaip 16 metų asmenys.

F3 kategorija – fejerverkai, keliantys vidutinį pavojų ir skirti naudoti didelėse atvirose teritorijose, jų keliamas triukšmas neviršija nustatytų ribinių (leistinų) dydžių. Juos gali įsigyti ir naudoti ne jaunesni kaip 18 metų asmenys.

F4 kategorija – fejerverkai, keliantys didelį pavojų ir skirti tvarkyti (prižiūrėti) ir naudoti tik pirotechnikams, jų keliamas triukšmas neviršija nustatytų ribinių (leistinų) dydžių. Juos gali įsigyti ir naudoti bei tiekti rinkai tik pirotechnikai.

    Fejerverkams, kaip ir didžiajai daliai kitos produkcijos, taikomas „CE“ kokybės ženklas, kuris nurodo, kad fejerverkai atitinka Europos Sąjungos patvirtintus saugumo reikalavimus. Todėl prieš perkant bet kokią pirotechnikos priemonę reikėtų patikrinti, ar ji turi šį ženklą.

    Labai svarbu vaikams nuolat priminti, kad fejerverkai nėra žaislai, kad juos naudojant turi būti imamasi visų atsargumo priemonių, kad būtų išvengta sužalojimų. O svarbiausia vaikų nepalikti be priežiūros su pirotechnikos priemonėmis.

 

Parengė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Monika Treigė

Peržiūros: 410