MAŽAIS ŽINGSNELIAIS Į DARŽELĮ

Paskelbta: Ketvirtadienis, 03 Spalio 2019

Kiekvieną rudenį lopšelio-darželio duris praveria patys mažiausi mūsų ugdytiniai. Pradėjus lankyti  darželį, daugelio tėvelių širdyse apsigyvena nerimas - atėjo akimirka, kai reiks išsiskirti su savo vaiku. Mažasis taip pat jaudinasi… Jiems nepatinka permainos, kaita,  ypač, kai ta kaita reiškia palikti namus, tėvelius. Mes, auklėtojos, taip pat išgyvename nerimą ir rūpestį, nes turime surasti takelį į kiekvieno mažylio pasaulį.

 Pirmą kartą pravėrus darželio duris pradžia būna sunki, todėl čia labai svarbi supratingų aplinkinių pagalba. Daug  įtakos turi darželio politika, pedagogų įsitraukimas ir supratingumas, noras palengvinti vaiko adaptaciją, tačiau vis dėlto didelė dalis šio proceso sėkmės priklauso nuo tėvų. Jiems tenka ne tik paruošti vaiką emociškai, bet ir išmokyti prisitaikyti prie naujos dienotvarkės.

Labai svarbu, kad tėvai paaiškintų, kas yra darželis, kam jis reikalingas, kuo jis naudingas ir geras vaikui. Reikėtų mažyliui apie tai pasakyti aiškiai, suprantamai ir, žinoma, pozityviai.

Tai, kad vaikas pirmuosius mėnesius darželyje verkia ir liūdi, yra normalu. Vaikas nori būti su mama – jam pažįstamoje saugioje aplinkoje. Pirmus kelis kartus, kad vaikas pasijaustų saugus ir lengviau adaptuotųsi naujoje aplinkoje  rekomenduojama:

Kartu su vaiku apsilankykite grupėje. Susipažinkite su būsimomis auklėtojomis, dirbančiu personalu, kitais vaikais. Pamažu pratinkite vaiką prie darželio dienos ritmo.

 Pabūkite kartu su savo vaiku.

Vėliau  vaikas turėtų būti paliekamas vienas, palaipsniui ilginant darželyje jo buvimo laiką.

Pirmomis dienomis vaiką gali atvesti  tas šeimos narys, su kuriuo yra mažesnis ryšys.

Iš anksto kalbėkite su vaiku, kad reikės eiti į darželį, kur bus daug vaikų, kur jie išmoks daug žaidimų, atras naujų žaislų, kurs darbelius, klausysis pasakų, šoks, dainuos, sportuos.

 Neišeikite neatsisveikinę, paslapčia. Vaikui suprantama forma pasakykite, kuriam laikui jį paliekate. Laikykitės jam duoto pažado, kad neprarastumėte jo pasitikėjimo.

 Labai svarbu, kad atsisveikinimas neužtruktų ilgai, nes vaikui gali atrodyti, kad jūs abejojate, ar  čia jam bus gerai ir, kad gal būt yra šansų, jok pasiliksite su juo darželyje ar parsivesite  namo.

 Atsisveikindami, būkite draugiški, linksmi ir ryžtingi. Nerodykite vaikui nerimo, kaltės ar  ašarų.

Venkite išankstinės neigiamos nuostatos. Turėkite teigiamą požiūrį, nes nuo jo priklausys Jūsų vaiko nusiteikimas lankyti darželį ir pedagogų emocijų kokybė.*              Poilsio ir švenčių dienomis laikykitės panašaus vaiko dienos ritmo kaip ir darželyje.

Vaiką vakarais guldykite miegoti tuo pačiu laiku. Vaikui būtinas poilsio režimas

 Pasirūpinkite tinkama vaiko apranga darželyje. Nerenkite vaiko per mažais, labai prigludusiais rūbais ir batais. Parinkite laisvai apvelkamus, patogius, lengvai plaunamus rūbelius. Vaikas darželyje turi jaustis laisvai ir patogiai.

 Raskite laiko namuose žaisti su vaiku „darželį“. Imituokite darželio gyvenimą, ritmą.

Kalbėkitės su grupės auklėtojomis: kartu aptarkime iškilusius klausimus, nebijokite teikti savo pasiūlymų.

Suteikite vaikui emocinę paramą. Kuo dažniau jį apkabinkite, o kai jis bus įsitikinęs jūsų meile ir parama, jis daug lengviau išgyvens išsiskyrimą su jumis ir perėjimą į naują gyvenimo etapą – vaikų darželio lankymą.

Būkite šalia, net kai… nesate -   galit nupirkti pakabuką, į kurį įklijuosite šeimos nuotrauką,  galite pabučiuoti į delniuką ir pasakyti, kad jeigu jam bus liūdna – galės priglausti delniuką prie širdies ir pajusti jūsų bučinį.

 Suteikit vaikui galimybę turėti dalelę namų ir darželyje, tai mylimas žaislas ar daiktas.

Atminkite, nereikia bijoti  ašarų, tai normali mažo vaiko reakcija į jam naują, dar nepatirtą gyvenimo etapą. Nors adaptaciniu laikotarpiu vaikas išgyvena didelį stresą, tai yra normali reakcija ir organizmas ieško būdų kaip su tuo tvarkytis. Atvira emocijų išraiška tiek verkimas, tiek pykčio demonstravimas padeda atsikratyti didelės vidinės įtampos.

Daug blogiau, jei vaikas neišgyvena jokių jausmų ir užsisklendžia savyje. Neišreikštos emocijos niekur nedingsta, o visa tai priveda prie  įvairiausių ligų.

Būkite kantrūs ir atminkite, kad priprasti prie bet kokių pokyčių reikia laiko, vieniems mažiau, kitiems daugiau, juk kiekvienas vaikas yra skirtingas ir unikalus. Čia nėra universalių taisyklių, tiesiog galima pasinaudoti patarimais, pasidalinti patirtimi.

 

Auklėtoja Lidija Kubilienė